Co ma wpływ na wygląd trawnika

Zadbany trawnik jest piękny, zdrowy i gęsty. Znaczenie ma również jego barwa: intensywna zieleń wygląda przecież o wiele lepiej niż wyblakła żółć. Sprawdź, jak poprawić wygląd trawnika w kilku prostych krokach!

Poziom powietrza w glebie – czyli o napowietrzaniu trawnika

Wiosenna aeracja, czyli prościej mówiąc: napowietrzanie trawnika, polega na wykonywaniu nakłuć w glebie. To zabieg prosty, lecz dość czasochłonny – można wykonać go za pomocą wideł, specjalnych butów z kolcami lub aeratora. Szczególnie dobrze sprawdzi się w przypadku trawników kilkuletnich, które utraciły swoją barwę i gęstość. Wykonane w glebie nakłucia sprawią, że powietrze zostanie z powrotem doprowadzone do systemu korzeniowego, przez co trawa odzyska dawny kolor i kondycję.

Resztki roślin i choroby

W okresie wiosennym warto przystąpić do grabienia. Często po jesieni i zimie trawnik jest pokryty resztkami roślin, które nie tylko psują efekt wizualny, ale także stanowią świetną pożywkę dla grzybów. Nie wolno zaniedbywać oczyszczania trawnika także w późnym okresie wiosennym i letnim – trawnik wolny od różnorakich pozostałości lepiej absorbuje tlen i składniki pokarmowe, w wyniku czego rozwija się i wygląda coraz lepiej.

Substancje odżywcze w glebie

Zawartość mikroskładników w glebie ma ogromny wpływ na wygląd rosnącej murawy. Trawa, podobnie jak wszystkie rośliny, potrzebuje odpowiednich substancji odżywczych, aby mogła zachować piękny i zdrowy wygląd. Azot, fosfor, magnez, potas czy siarka są niezwykle ważne dla systemu korzennego – warto więc zadbać o zdrowie trawnika, dostarczając mu niezbędnych elementów.

Już wczesną wiosną można zastosować nawóz startowy, który przyśpieszy wzrost i zadba o system korzeniowy trawy. Najlepiej wybrać nawóz ,,100 dni” firmy Substral, który odmieni wygląd trawnika po trudnym flory okresie zimowym. Wiosenne miesiące są najistotniejsze dla roślin i nie można pominąć w nim odpowiedniej pielęgnacji, jeśli zależy nam na gęstej trawie o nasyconym kolorze. Warto zaopatrzyć się w odpowiedni nawóz już zimą i przygotować się na wiosnę!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here