Endometrioza - wszystko, o co boisz się zapytać

Problem niepłodności dotyczy coraz większej części populacji. Przyczyn takiej sytuacji można się doszukiwać w szeroko rozumianym zanieczyszczeniu środowiska w jakim żyjemy. Jedną z chorób, która występuje teraz o wiele częściej jest endometrioza, odpowiedzialna nie tylko za dyskomfort kobiet, ale przede wszystkim za spadek płodności. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, czym jest ta choroba i jak najlepiej ją leczyć.

Endometrioza – charakterystyka

Endometrioza należy do grona chorób przewlekłych, dolegliwości z nią związane wynikają z występowania endometrium (czyli wyściółki macicy) poza macicą. Ogniska endometriozy znajduje się najczęściej w pozostałych organach układu rozrodczego oraz w organach sąsiadujących (w otrzewnej czy układzie moczowym). Jednak w niektórych przypadkach ogniska endometriozy mogą sięgać o wiele dalej – zdarza się je znajdować nawet na skórze czy w płucach.

Endometrium poza macicą zachowuje się dokładnie tak samo, jak to położone we właściwym miejscu, jest czułe na zmiany hormonalne i krwawi podczas menstruacji. Jednak w ogniskach endometriozy krwawienie powoduje powstawanie stanów zapalnych, które z kolei mogą prowadzić do powstawania blizn, zrostów i torbieli. Endometrioza powoduje niszczenie organów położonych w miednicy mniejszej i prowadzi do spadku płodności

Podłoże endometriozy

Lekarze maja coraz większą wiedzę pozwalającą zarówno z jednej strony coraz szybciej i trafniej stawiać diagnozę, z drugiej przeprowadzać coraz bardziej skuteczne leczenie endometriozy. Jednak wiedza na temat przyczyn tej choroby nadal jest niewystarczająca, dlatego zwykle leczenie polega na łagodzeniu i eliminowaniu objawów choroby.

W niektórych przypadkach w centrum leczenia endometriozy można już zdiagnozować przyczynę takiego stanu rzeczy, np. gdy budowa anatomiczna kobiety sprzyja zastojom krwi miesiączkowej. Jednak najczęściej przyczyna pozostaje nierozpoznana.

Leczenie endometriozy

Udając się do centrum leczenia endometriozy pacjentki mogą skorzystać z dwóch alternatywnych metod: farmakologicznej lub chirurgicznej. Leczenie farmakologiczne polega na podawaniu mieszanki leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i hormonalnych, mające na celu złagodzenie choroby i przynajmniej zmniejszenie ognisk endometriozy. W łagodny, mniej zaawansowanych przypadkach takie leczenie jest zwykle wystarczające i też może doprowadzić do przywrócenia płodności.

Alternatywą do leczenia farmakologicznego są zabiegi chirurgiczne wykonywane najczęściej metodą laparoskopową. W zaawansowanych i rozległych przypadkach wycięcie ognisk endometrium może okazać się najbardziej skuteczne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here