Jak obliczyć pole trapezu?

Geometria jest działem matematyki, który niektórzy lubią, a niektórzy wręcz przeciwnie i preferują oni arytmetyką. W geometrii bardzo ważna jest umiejętność przestrzennego widzenia. Jeżeli jej nie mamy, rzeczywiście ciężko może nam być rozwiązywać cięższe zadania z geometrii. Szczególnie trudne będą dla nas figury przestrzenne, czyli bryły. Graniastosłupy, ostrosłupy, walce, stożki, kule… Rozwiązywanie zadań z tymi figurami naprawdę może być trudne.

Sprawa wygląda nieco prościej, jeśli chodzi o figury płaskie, do takich należą: kwadrat, prostokąt, trójkąt, romb czy trapez. Wiele uczniów ma trudności z rozwiązywaniem przykładów, w których występuje właśnie trapez, a tak naprawdę nie ma w tym nic trudnego.

Jak obliczyć pole trapezu?

Jak obliczyć pole trapezu?Przede wszystkim konieczna jest znajomość odpowiedniego wzoru, pod który będziemy mogli podstawić potrzebne dane. Wzór na pole trapezu to P = 1/2 x (a + b) x h. Trzeba zaznaczyć, że jest to jeden z bardziej skomplikowanych wzorów służących do obliczania pola figur płaskich (w przeciwieństwie do na przykład banalnego wzoru na pol kwadratu, czyli P = a x a). Wróćmy jednak do naszego pytania, jak obliczyć pole trapezu.

Kiedy już mamy wzór, musimy wiedzieć, co oznaczają poszczególne litery, żebyśmy mogli podstawić prawidłowe dane. A i b są to długości podstaw (górna i dolna), musimy uzyskać ich sumę. Z kolei h to oczywiście wysokość trapezu. Uściślając, jest to długość od podstawy górnej do dolnej, padająca na podstawę pod kątem prostym. Jeżeli w zadaniu wszystkie te informacje są podane, nie pozostaje nic prostszego niż podstawienie do wzoru i obliczenie pola. Trudności zaczynają się, kiedy jednej z wymaganych danych brakuje. Wtedy zazwyczaj jest podana jakaś inna informacja, na przykład długość boku lub jakiegoś innego odcinka. Musimy tę długość wtedy wykorzystać, aby jakoś dotrzeć do długości odcinka, którego nam brakuje. Warto wspomnieć, że możemy w zadaniu trafić na różne rodzaje trapezów. Występuje trapez dowolny, trapez prostokątny lub równoramienny.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here