Jak prać buty w pralce?

Brudne, przepocone buty trudno doprowadzić do porządku poprzez zabiegi polegające na przecieraniu wilgotną szmatką. Czasem zabrudzenia są tak głębokie, zaschnięte, że zastanawiamy się, czy w ogóle uda się doprowadzić nasze ulubione buty do użytku. Przede wszystkim nie powinniśmy doprowadzać do takich zabrudzeń. Jeśli podczas biegania czy gry w piłkę wybrudzimy obuwie sportowe, to natychmiast po powrocie do domu trzeba spłukać z butów błoto, piasek i inne zabrudzenia. Buty osuszyć z dala w bezpiecznej odległości od źródła ciepła, a potem użyć kosmetyków konserwujących, impregnujących, ożywiających kolory, przywracających ładny wygląd. Jeśli jednak nasze ukochane adidasy są bardzo brudne albo mocno przepocone, to jedynym ratunkiem jest pranie w pralce. Ale jak prać buty w pralce, aby uzyskać jak najlepszy efekt?

Jak prać buty w pralce?

Jak prać buty w pralce?Po pierwsze trzeba pamiętać o tym, że jeśli nasze buty są z naturalnej skóry to pranie w pralce spowoduje znaczne stwardnienie skóry. Po wysuszeniu obuwia konieczne będzie użycie środka zmiękczającego i konserwującego skórę. Buty ze skór ekologicznych i tkanin można prać bez obaw o odkształcenie czy uszkodzenie.

Do prania najlepiej użyć woreczków z siatki – dzięki temu unikniemy niebezpieczeństwa uszkodzenia pralki przez wkręcenie się w mechanizmy fragmentów butów, np. sznurowadeł, wkładek. Przed włożeniem kilku par o różnych kolorach warto upewnić się, że żadne z nich nie farbują. W przeciwnym razie wyjmiemy z pralki kilka par butów w tym samym, mało atrakcyjnym kolorze.

Do prania butów należy używać delikatnych środków piorących w płynie lub w kapsułkach. Najlepiej stosować te, które służą do prania wełny, jedwabiu czy innych delikatnych tkanin. Temperatura wody nie powinna być wyższa niż 40 stopni. Jeśli chcemy wyprać obuwie białe, to można zastosować środki do prania białej bielizny i wówczas temperaturę zwiększyć do sześćdziesięciu stopni. Buty pięknie wybielimy, ale istnieje ryzyko, że klej użyty podczas ich produkcji może nie wytrzymać wysokiej temperatury.

Po praniu buty należy dobrze wysuszyć – nie wolno ich stawiać na kaloryferze czy piecu, ale w pewnej odległości od nich. Suche buty zakonserwować pastą czy sprejem z impregnatem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here