Jak się robi test ciążowy?

Kiedy zaczynają się pojawiać pierwsze objawy ciąży można łatwo je przeoczyć lub pomylić z objawami zbliżającej się miesiączki, jednak jeżeli nie pojawia się ona w terminie większość kobiet sięga po test ciążowy. Testy ciążowe można podzielić na trzy rodzaje: płytkowy, strumieniowy i paskowy.

Jak się robi test ciążowy?

Test jest w stanie wykryć hormony obecne w moczu dopiero po około 10 dniach od zapłodnienia, dlatego jeśli zależy nam na miarodajnym wyniku powinnyśmy wykonać go po tym czasie. Wiele osób radzi, aby test ciążowy robić rano, ponieważ wtedy stężenie hormonów w moczu jest najwyższe. Rzeczywiście tak jest, jednak różnice w ilości hormonów nie są na tyle istotne by wpłynąć na wynik testu, jednak jeśli chcemy mieć pewność możemy wykonać test rano. Oczywiście, jeżeli podejrzewamy ciąże, którą chcemy wykluczyć lub potwierdzić za pomocą testu ciążowego, warto zrobić co najmniej dwa, a najlepiej trzy takie testy, aby porównać wyniki.

Jak się robi test ciążowy?Aby wykonać test ciążowy niezbędny jest nam nasz mocz, lecz pojemnik na niego również może się przydać. W przypadku testu paskowego wynik pokaże się zarówno po zamoczeniu odpowiedniej części paska w moczu znajdującym się w pojemniku, jak i zanurzeniu go w strumieniu moczu. Na wynik musimy poczekać kilka minut.

Podobnie jest z testem strumieniowym, który pokaże wynik bez względu na sposób zanurzenia w moczu. Czas oczekiwania na wynik również wynosi kilka minut. Inaczej jest w sytuacji, gdy chcemy wykonać test płytkowy, ponieważ wymaga on od nas odmierzenia kilku kropli moczu (specjalną pipetką dołączoną do testu) do stworzonego w tym celu okienka. Do wykonania takiego testu niezbędny jest pojemnik na mocz. Na wynik, podobnie jak w przypadku pozostałych testów, musimy poczekać kilka minut.

Warto pamiętać, że testy ciążowe nie gwarantują 100% trafności wyniku

Dlatego nawet, gdy wykonamy ich kilka, a wyniki są jednakowe należy udać się do lekarza, ponieważ tylko on jest w stanie na 100% potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Trzeba również zwrócić uwagę na inne czynniki, które mogą powodować pozytywny wynik testu ciążowego lub brak miesiączki, a to może uczynić tylko specjalista.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here