Pomidor to bardzo wartościowe warzywo. Zawiera w sobie wiele składników odżywczych i minerałów, powinien więc często być wykorzystywany w naszej codziennej diecie. Podawać go można w sałatkach, na kanapkach czy tworząc z niego zupy krem. Choć chyba najbardziej lubianą postacią jest w formie ketchupu. Ale nie o tym. Przyjrzyjmy się pomidorom, tym jak je jemy, dlaczego je parzymy i jak sparzyć pomidory?
Dlaczego warto jeść pomidory?
Skórka to bardzo wartościowa część pomidora. Znajdują się w niej witaminy C i E czyli te, które opóźniają procesy starzenia się skóry. Ponadto w skórce znajduje się duża ilość potasu, odpowiedzialnego za potencję oraz beta-karotenu czyli substancji odpowiedzialnej za zdrowy wygląd naszej skóry. W pomidorze jest również likopen, przeciwutleniacz zapobiegający nowotworom.
Jeść więc tą skórkę czy nie jeść? Pytanie to nie jest jednoznaczne i wymaga tak naprawdę głębszego podejścia do tematu. Skórka jest bowiem ciężkostrawna i nie nadaje się dla osób mających problemy z trawieniem oraz małych dzieci, u których ryzyko uduszenia się o skórkę pomidora jest dość duże. A ponadto, abstrahując od ludzkiego zdrowia, skórka w pomidorze jest w wielu potrawach po prostu zbędna, ze względu na zaburzenie ich konsystencji, np. w przypadku zupy krem. Jak więc obrać pomidora ze skórki tak, by się nie narobić?
Jak sparzyć pomidory?
Możemy oczywiście skorzystać z obieraka. Ale pomidory są miękkie i to narzędzie spowoduje u nas prędzej ból głowy niż jakiś faktyczny efekt. Jest na to jednak inne rozwiązanie. Pomidora wystarczy sparzyć. I nie potrzebne tu są godziny czekania, aż skórka z powodzeniem odejdzie od miąższu. Nie. Wystarczy chwila. Chwila pomidora we wrzątku, by potem wyjąć go i delikatnie za pomocą nożyka zdjąć skórkę gładko i bez problemów. Pomidor we wrzątku powinien leżeć nie więcej niż pół minuty.
Dla ułatwienia sobie zdejmowania skórki po sparzeniu pomidora dobrze jest przed delikatnie go naciąć. Można to zrobić nacinając krzyżyk na górze pomidora. Łatwiej będzie wtedy złapać skórkę i ją zdjąć.
Po odpowiednio długim moczeniu w gorącej wodzie można na chwilę zanurzyć pomidory w wodzie zimnej. Taki zabieg jeszcze bardziej ułatwi nam obranie pomidorów, a ponadto nie będą one tak gorące jak po natychmiastowym wyjęciu z wrzątku.