Jak zamontować panele fotowoltaiczne

Montaż fotowoltaiki jest coraz popularniejszy. Stale rosnące rachunki za prąd stanowią coraz większe obciążenie budżetu domowego. Właściciele domów jednorodzinnych mają alternatywę w postaci paneli fotowoltaicznych.

Zalety montażu fotowoltaiki

Panele fotowoltaiczne przetwarzają darmową energię słoneczną w darmowy prąd. Oczywiście to nie jest takie proste, ale ten skrót bardzo dobrze oddaje istotę rzeczy.

Za przetwarzanie promieni słonecznych w energię elektryczną odpowiadają panele fotowoltaiczne, dzięki specjalnej instalacji przekazywana jest do domowej instalacji elektrycznej. Montaż fotowoltaiki nie wymaga żadnej wymiany instalacji elektrycznej, do już istniejącej wystarczy podpiąć instalację fotowoltaiczną. Dzieje się to za pośrednictwem specjalnego licznika energetycznego zliczającego bilans energii wyprodukowanej, zużytej oraz nadmiaru przesłanego do sieci. Ten nadmiar wyprodukowany latem, zimą będzie można odkupić po preferencyjnych cenach.

Montaż fotowoltaiki

W zasadzie nie jest trudny, ale pod warunkiem, że dobrze wybierzemy firmę montującą panele. Kwestią najważniejszą jest właściwe obliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Firma dokonuje tego na podstawie ostatnich rachunków oraz sprzętu elektrycznego w domu. Pod uwagę brane są wszystkie żarówki, lodówka, zamrażarka, pralka, zmywarka, ale także czajnik elektryczny, piekarnik itp. Warto także wziąć pod uwagę zużycie energii przez sprzęt, który mamy zamiar zakupić w najbliższym czasie.

Właściwe obliczenie zapotrzebowania jest bardzo istotne. Niedoszacowanie będzie powodowało problemy z uruchomieniem kilku urządzeń równocześnie lub pobieranie dodatkowego zapotrzebowania z zakładu energetycznego, natomiast przeszacowanie podwyższy koszty inwestycji o koszt dodatkowych paneli.

Montaż fotowoltaiki jest prosty i nie powinien zająć dobrej firmie więcej niż jeden do dwóch dni, w zależności od uwarunkowań indywidualnych. Firma powinna także załatwić wszystkie formalności z zakładem energetycznym, czyli zgłoszenie oraz wymianę licznika i podpięcie do sieci.

Koszt montażu fotowoltaiki średnio zwraca się po pięciu latach, ale podwyżki cen prądu oraz możliwość skorzystania z dofinansowania unijnego znacznie skracają ten czas.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here