Przyszłość zawodu księgowego

Zawód księgowego jest jednym z najstarszych na świecie. Rozliczenia finansowe są znane od zawsze, istniały już wtedy, gdy ludzie nie posługiwali się jeszcze fizycznym pieniądzem w formie gotówki. Jeśli ktoś dzisiaj zastanawia się nad wykonywaniem takiego zawodu, podpowiadamy, że jest to jedna z najbardziej przyszłościowych profesji. To zawód, który niewątpliwie pozwala piąć się po kolejnych szczeblach zawodowej kariery, a ryzyko jego wyginięcia wręcz nie istnieje. Ci, którzy uznają, że zawód księgowego nie stawia dużych wyzwań i jest nawet nudny, również się mylą. Okazuje się, że istnieje tak wiele specjalizacji tej profesji, w których można być fachowcem, iż praca tego rodzaju z całą pewnością nie kończy się jedynie na wykształceniu, jakie daje kurs rachunkowości.

Dobry księgowy to podstawa każdego prężnie działającego przedsiębiorstwa. To przecież on odpowiada za rozliczenia, finanse, możliwe kierunki rozwoju, dzięki którym możliwe jest generowanie wysokich zysków, współpracę z biznesowymi kontrahentami czy pracownikami zatrudnionymi na etat, gdzie każde stanowisko pracy funkcjonuje na podstawie jasnych warunków. To księgowy odpowiada za koszty i zyski, podatki i inwestycje, kontroluje majątek firmy, zarządza inwentaryzacją i wszelkimi działaniami, które mają znaczenie kosztowe.

Księgowy i sukces w branży

Chociaż zawód księgowego jest bezwzględnie przyszłościowy, to sam specjalista musi dążyć do samorozwoju. Nie da się ukryć, że to jeden z zawodów, który wymaga ciągłego dokształcania się. Zmieniające się przepisy polskiego i międzynarodowego prawa, nowe trendy, rozwój gospodarczy, wszystko to sprawia, że szkolenia i kursy zawodowe są niezbędne. Co więcej, nie każdy księgowy może przejąć wszelkie obowiązki finansowe firmy. Nierzadko potrzebne są kolejne kursy i szkolenia obligatoryjne dla biegłych rewidentów, czyli tych o najwyższym stopniu zawodowym. Na szczęście coraz częściej oferowane jest dofinansowanie na szkolenia lub takie proponowane są przez samych pracodawców.

Warto również podkreślić, że księgowy może rozwijać ścieżkę zawodowej kariery wedle indywidualnych potrzeb. To zawód, który może być wykonywany w strukturach przedsiębiorstwa, ale dobry księgowy z powodzeniem poprowadzi też własne biuro księgowe, zdobywając kolejnych klientów. Możliwości jest wiele, tak samo, jak wiele jest możliwych do zdobycia specjalizacji księgowych oraz szans na dogodne przekwalifikowanie się.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here