Jak zostać doradcą kredytowym

Według badań Polacy coraz częściej zaciągają długi. Najczęściej kredytowane są zakupy sprzętu AGD i RTV, remonty, a także zakup nowego samochodu. Duża część obywateli bierze także pożyczkę na zakup domu. Większość z tych wydatków to poważne inwestycje, które będą rzutowały na naszą przyszłą sytuację ekonomiczną. Dlatego też podjęcie decyzji o kredytowaniu jest niezwykle ważne. W takiej sytuacji mamy dwie opcje. Możemy działać na własną rękę i samodzielnie sprawdzać oferty poszczególnych banków lub skorzystać z pomocy doradcy kredytowego. Przeciętny obywatel nie ma wystarczających kwalifikacji, by ustrzec się przed wyborem niekorzystnego dla siebie zobowiązania. Dlatego też cenimy pracę doradców kredytowych.

Teoretycznie taka droga kariery nie wygląda na zbyt skomplikowaną. Wystarczy mieć średnie wykształcenie i już można szukać swoich szans na rynku pracy. Najczęściej ta droga kariery zaprowadzi nas do pracy w banku, instytucji finansowej lub firmie skupiającej doradców finansowych. Oczywiście, jeżeli mamy nadzieję na szybkie pięcie się po szczeblach kariery, to użyteczne może być posiadanie wykształcenia wyższego. W szczególności cenione są kierunki studiów bezpośrednio związane z ekonomią lub finansami. Wtedy też mamy większe szanse na rozkręcenie własnego biznesu i pozostanie niezależnym doradcą lub otworzenie przedsiębiorstwa zajmującego się doradztwem finansowym. Należy pamiętać, że z zawodem tym wiąże się konieczność ciągłego doszkalania się w zakresie restrykcji bankowych. Profesjonalista musi dogłębnie znać obowiązujące przepisy prawne i być na bieżąco jeśli chodzi o opłacalność danych ofert. Tylko wtedy będzie w stanie realnie pomóc klientowi w wyborze odpowiedniego kredytu.

Doradca kredytowy – wynagrodzenie i zakres obowiązków

Osoba na tego typu stanowisko ma za zadanie wybrać ofertę, która będzie spełniała oczekiwania klienta. Oczywiście niezbędne do tego celu będzie rozeznanie wśród firm, które zajmują się udzielaniem kredytów. Ważne jest także zrozumienie potrzeb i możliwości swojego klienta. Pomimo, że dostarcza on niezbędne dokumenty, to i tak doradca samodzielnie będzie musiał je zinterpretować i ocenić zdolność kredytową konsumenta. Pracując na tym stanowisku jesteś swego rodzaju opiekunem i pomagasz klientowi bezboleśnie przejść przez cały proces starania się o pożyczkę. Będziesz miał za zadanie pomagać w dokumentowaniu kredytu, a także wypełniać odpowiednie wnioski. Nierzadko niezbędna jest także interwencja w BIKu. Za taki zakres obowiązków doradca kredytowy otrzymuje stosowne wynagrodzenie. Mediana miesięcznego wynagrodzenia to 4570 zł brutto, a ogólny zakres płacy waha się od 3540 to 6250 zł.

Dodatkowe informacje dostępne są na stronie Tomasz Wostal – sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tej tematyce.

Plusy i minusy pracy doradcy

Analizując tę ścieżkę kariery należy pamiętać, że nie jest to najprzymniejsze środowisko pracy. Może się zdarzyć, że będziesz pomagał osobie, która wpadła w potężne długi i widzi w tobie ostatnią nadzieje. W takich warunkach praca ta może być naprawdę stresująca. Dodatkowo niezbędne będzie częste uczęszczanie na kursy i szkolenia, ponieważ przepisy kredytowe zmieniają się bardzo szybko, a doradca musi być z nimi na bieżąca. Plusy pracy w tym zawodzie to stabilne godziny pracy i możliwość uzyskania godziwego wynagrodzenia bez posiadania dużego doświadczenia. Dużą zaletą jest także możliwość rozkręcenia własnej działalności już po kilku latach pracy. Oczywiście takie założenia są możliwe do spełnienia tylko i wyłącznie gdy dana osoba spisze się jako doradca. Należy pamiętać, że oprócz wiedzy i umiejętności pracownik powinien wykazywać się aktywnym słuchaniem i wachlarzem innych umiejętności miękkich.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here