Podstawowa dawka wiedzy o kannabinoidach – co musisz wiedzieć?

0
1917

Pomimo rosnącej świadomości na temat ich właściwości, kannabinoidy wciąż często stają się obiektem sprzecznych informacji. Wynika to przede wszystkim z błędnym utożsamianiem ich z psychoaktywnym działaniem niektórych odmian konopi. Tymczasem w najbardziej rozpowszechnionych konopiach włóknistych znajdziemy wyłącznie nieszkodliwe i niepsychoaktywne ich rodzaje.

Czym są kannabinoidy?

Kannabinoidy są substancjami chemicznymi znajdującymi się w konopi siewnej (Cannabis Sativa L.) i indyjskiej (Cannabis Indica). W roślinach konopi można wskazać 480 różnych substancji, z czego aż 80 stanowią właśnie kannabinoidy. Ze względu na to, że wchodzą w reakcje z receptorami kannabinoidowymi, mogą wywoływać różne działania w organizmie człowieka. Co to oznacza? Receptory układu endokannabinoidowego (który reguluje m.in. apetyt, sen, ciśnienie, odczuwanie bólu) można znaleźć w całym ciele, a w miejscach, w których jest ich najwięcej, jednocześnie można potwierdzić największe oddziaływanie kannabinoidów. Można wyróżnić dwa typy receptorów wspomnianego układu:

  • CB1 – obecne są m.in. w tkance tłuszczowej i mięśniowej, przewodzie pokarmowym, obwodowym i ośrodkowym układzie nerwowym, hipokampie.
  • CB2 – występują w takich częściach ciała jak: śledziona, grasica, migdałki, leukocyty, szpik kostny, węzły chłonne, czyli wiążą się z układem immunologicznym.

Rodzaje kannabinoidów i ich właściwości

Do najpowszechniejszych związków tego typu należą:

  • Kannabidiol (CBD) – nie wykazuje właściwości psychotropowych, dlatego nie powoduje zmian neurobehawioralnych. Wiele badań prowadzonych nad wykorzystaniem jego prozdrowotnego potencjału przekłada się na jego niesłabnącą popularność, dzięki czemu można go zakupić w formie olejku konopnego, kapsułek, gum do żucia, e-liquidów i past. Dawkowanie olejów CBD w dużej mierze zależy od osobistych uwarunkowań i preferencji. Można je przyjmować w rozmaitej formie, na przykład poprzez inhalację, doustnie lub doodbytniczo.
  • Kannabigerol (CBG) – znany jest przede wszystkim ze swojego działania relaksacyjnego, dzięki czemu wspomaga łagodzenie stanów lękowych i nerwicy.
  • Kannabinol (CBN) – można znaleźć go w konopiach w niedużych ilościach. Jego właściwości mogą być pomocne w leczeniu jaskry i bezsenności.
  • HCV(Tetrahydrokannabiwarin) – wykazuje właściwości hamujące łaknienie i regulujące metabolizm.

Powyższe przykłady jednoznacznie wskazują ważne dla zdrowia człowieka właściwości kannabidiolów. Wciąż trwają badania nad poznaniem działania innych ich rodzajów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here