Regulacja okien

Jeśli okna w naszym domu lub mieszkaniu odmawiają posłuszeństwa to warto zastanowić się, czy nie wymagają one ponownej regulacji. Warto się zastanowić nad tym zanim stwierdzimy, że nasze okna są zepsute lub zupełnie niesprawne. Co to jest tak właściwie regulacja okien? To nic innego niż odpowiednia regulacja okuć okiennych. Podczas eksploatacji naszych okien może dojść do rozregulowania się okuć, co należy jak najszybciej poprawić, by cieszyć się dobrze działającymi i funkcjonalnymi oknami w naszym mieszkaniu lub domu.

Współczesne okucia okien – dlaczego są bardziej skomplikowane niż dawniej? Co jeszcze należy o tym wiedzieć?

Nowoczesne okna zaopatrzone są w rozbudowany system okuć, który znajduje się na całym obwodzie skrzydeł oraz ram ościeżnic. Od prawidłowego działania tego systemu okuć zależy funkcjonalność naszych okien oraz co ważne – bezpieczeństwo. Jeśli okna posiadają nieprawidłowo działające okucie i nie zamykają ani nie otwierają się poprawnie to wówczas spada zdecydowanie ich właściwość ochronna i izolacyjna. Takie okucie to nawet kilkadziesiąt współpracujących ze sobą elementów, z których każdy jest równie ważny i każdy odpowiada za prawidłowe działanie naszych okien. Mimo tak ważnych funkcji okucia nie są zbytnio widoczne w naszych oknach, po to by zachować ich potencjał estetyczny. Dzięki temu widać tylko proste ramy okien, co dodaje naszym wnętrzom prostoty i minimalizmu. Z dala możemy ewentualnie zauważyć zawiasy, jednak najczęściej są one wykonane w taki sposób, by nie rzucały się w oczy i były pozornie ukryte.

Co zrobić, gdy nasze okno zaczyna mieć problem z otwieraniem lub zamykaniem? Jak regulować nasze okna?

Na samym początku nasze działania powinny rozpocząć się od odnalezienia tego elementu okucia, który przestał spełniać swoją funkcję i uległ uszkodzeniu. Warto odnaleźć schemat rozmieszczenia okuć okiennych przeznaczony dla naszego modelu. Dzięki niemu szybko odnajdziemy poszczególne elementy okucia i wyregulujemy nasze okna.

Przekroczenie dopuszczalnej wartości sił operacyjnych – co to i kiedy mamy z tym problemem czynienia?

W tym przypadku poszczególne elementy zaczynają o siebie ocierać i możemy mieć problem z poruszaniem klamką naszego okna. Takie rozregulowanie polegające na przekroczeniu dopuszczalnej wartości sił operacyjnych może prowadzić do utraty wodoszczelności okna oraz zwiększenia w istotnym procencie przepuszczalność powietrza. Takie okno jak widać traci swoje właściwości ochraniające przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Dlatego tak ważne jest odpowiednie wyregulowanie okuć okiennych. Regulacja okna to nic innego niż zmiana położenia elementów konstrukcyjnych okna, tak by odzyskały one swoje pierwotne, poprawne działanie. Nowe okna mogą przesuwać się nawet w trzech płaszczyznach, co daje nam dość duże możliwości regulacji takich okien. Więcej informacji na temat okuć okiennych znajdziemy na stronie internetowej oknotest.pl. Jest tam dużo wartościowych artykułów na temat okien oraz ich działania.

Samodzielna regulacja okien – czy można się tego podjąć i czy można wyregulować okna samodzielnie?

Warto mieć na uwadze, że niepoprawna regulacja okien może jeszcze znacznie pogorszyć ich działanie i sprawić, że trudniej będzie przywrócić im poprawne funkcje. Jeśli nasze okna są jeszcze w okresie objętym gwarancją producenta, to warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którzy znają się na regulowaniu okien i zrobią to poprawnie. Mamy wtedy pewność, że nasze okna zostały poprawnie wyregulowane i zawsze możemy zażądać ewentualnej poprawki. Jeśli nasze okna nie są już objęte gwarancją, to zawsze możemy zakupić usługę wyregulowania okien u profesjonalnej firmy zajmującej się naprawą okien. Warto powierzyć tę pracę profesjonalistom, ponieważ sami możemy czasami pogorszyć stan naszych okien, gdy będziemy nieumiejętnie regulować te skomplikowane okucia. Gdy naszymi oknami zajmą się profesjonaliści, to mamy pewność, że znajdują się w dobrych rękach i z pewnością będą działać jak nowe.

Więcej o regulacji okien przeczytasz na http://oknotest.pl/okna-okucia/regulacja-okien-pcv-regulacja-okuc-okna

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here