8 szkodliwych nawyków przy nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu kojarzy się z podeszłym wiekiem, ciążą albo przerostem prostaty. Jednak pro-blem ten może dotknąć każdego. Jeśli ma ciężkie nasilenie, wówczas koniecznym zabezpieczeniem mogą być pampersy dla dorosłych, jednak należy pamiętać, że oprócz stosowania środków ochronnych ważna jest terapia, w tym zmiany w stylu życia. Jakie nawyki mogą nasilać inkontynen-cję? Oto kilka słów na ten temat.

Co robić, gdy pojawiają się objawy nietrzymania moczu?

Czasami niekontrolowany wypływ moczu z pęcherza ma miejsce podczas wysiłku fizycznego, kichania, śmiania się, czasami zaś potrzeba wizyty w toalecie pojawia się nagle, a po kilku sekundach dochodzi do opróżnienia pęcherza. Niezależnie jednak od typu inkontynencji oraz sytuacji, w których występuje, dla osoby nią obarczonej to krępująca przypadłość oraz ryzyko zdrowotne, gdyż nietrzymanie moczu sprzyja podrażnieniom i pękaniu skóry, odleżynom, infekcjom. Dlatego na co dzień bardzo ważne jest zabezpieczenie przed wilgocią. Jeśli inkontynencja ma niewielkie nasilenie, ratunkiem są wkładki, gdy średnie lub ciężkie – majtki chłonne lub pieluchomajtki, inaczej określane jako pampersy dla dorosłych. Jednak to nie wszystko. Objawy trzeba zgłosić do lekarza i rozpocząć terapię, która może polegać na wykonywaniu ćwiczeń, przyjmowaniu leków, czasami nawet zabiegu. Istotną rolę odgrywa także zwalczenie niektórych nawyków, które mogą nasilać problem.

Jakie przyzwyczajenia są zgubne u osób z nietrzymaniem moczu?

Przyczyny nietrzymania moczu często są złożone, a u podłoża inkontynencji czasami stoi inna choroba – wówczas długotrwałe sięganie po pampersy dla dorosłych to konieczność. Jednak specjaliści podkreślają, że pozbycie się niektórych nawyków może ograniczyć częstotliwość niekontrolowanych wycieków moczu. Są nimi:

  1. Palenie papierosów – chociaż papierosy nie są wymieniane jako główna przyczyna inkontynencji, zauważono, że rezygnacja z nałogu może pomóc pacjentom, którzy się z nią borykają.
  2. Picie alkoholu – okazjonalne napicie się lampki wina nie powinno zaszkodzić, jednak częste raczenie się trunkami, zwłaszcza w dużych ilościach, osłabia możliwość kontrolowania pęcherza.
  3. Sięganie po napoje gazowane – u osób z problemem inkontynencji powinny znajdować się na cenzurowanym, gdyż mogą nasilać problem.
  4. Picie soków cytrusowych – drażnią pęcherz, przez co mogą przyczynić się do nietrzymania moczu.
  5. Picie napojów przed snem – ten nawyk nasila nocne nietrzymanie moczu, dlatego ostatnią porcję płynów trzeba wypić na tyle wcześnie, aby przed snem zdążyć opróżnić pęcherz.
  6. Używanie słodzików, np. aspartamu – również one mogą sprzyjać słabej kontroli nad pęcherzem.
  7. Zaniedbanie nadmiernej masy ciała – u osób z nadwagą, a zwłaszcza otyłością, nadmiar kilogramów może powodować ucisk na pęcherz i otaczające go mięśnie, przez co łatwiej o wypadki związane z nietrzymaniem moczu.
  8. Zaniedbywanie treningu mięśni Kegla – jeśli inkontynencja jest niewielka i wynika z rozluźnienia mięśni dna miednicy, ich wzmocnienie może nawet wystarczyć, aby poradzić sobie z problemem, a u wielu osób go redukuje.

Nietrzymanie moczu a właściwie dobrane pampersy dla dorosłych

Pampersy dla dorosłych to pieluchy wyposażone w boczne przylepce, jednak potocznie mówi się w ten sposób o różnego rodzaju środkach ochronnych dla osób z nietrzymaniem moczu, na przykład majtkach chłonnych albo dużych wkładkach. Dlaczego to tak ważne, aby dobrać je prawidłowo? Ponieważ wkłady, w które są wyposażone, mają różne stopnie chłonności i u osób, u których dochodzi do obfitych wycieków, wkład przeznaczony do małego lub średniego stopnia inkontynencji nie zabezpieczy wystarczająco skutecznie. Ponadto dostępne są zabezpieczenia w różnych rozmiarach. Zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże mogą nie spełnić do końca swojej roli, a ich użytkownikowi będzie niewygodnie. Dobrze jest też zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jak wskaźnik poziomu wilgoci, boczne barierki, system kontrolowania zapachu. Zapewnianie sobie na co dzień odpowiedniego zabezpieczenia powinno być kolejnym dobrym nawykiem, który osobie z inkontynencją z pewnością znacznie ułatwi codzienność.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here