Dalekowzroczność jest wadą wzroku, która określana jest jako nadwzroczność. W przebiegu takiej wady wyraźnie dostrzec można tylko i wyłącznie obiekty, które znajdują się w oddaleniu budowę. Natomiast obiekty, które znajdują się blisko oka Widziane są niewyraźnie. W rozwoju dalekowzroczności ogromne znaczenie mają czynniki genetyczne. Czym dokładnie jest dalekowzroczność? Jakie są jej przyczyny i objawy? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/dalekowzrocznosc-przyczyny-objawy-metody-korygowania/
Dalekowzroczność – czym jest?
Dalekowzroczność, znana również jako nadwzroczność, jest powszechnym stanem zaburzenia refleksy światła, przebiegu którego dochodzi do sytuacji, gdzie odległe obiekty mogą być lepiej widoczne, niż te znajdujące się w pobliżu. Ludzie doświadczają różnych rodzajów nadwzroczności. Niektórzy mogą nie zauważyć żadnych problemów ze wzrokiem, zwłaszcza w młodym wieku. Dla osób ze znaczną nadwzrocznością może być niewyraźne w przypadku obiektów w dowolnej odległości.
Dalekowzroczność rozwija się wówczas, kiedy światło załamuje się za siatkówką, zamiast na siatkówce, co może doprowadzić do niej wyraźnego widzenia. Ma to miejsce, kiedy gałka oczna jest zbyt krótka.
Jakie są przyczyny dalekowzroczności?
U dzieci dalekowzroczność występuje jako konsekwencja postępującego rozwoju gałki ocznej i kulistego kształtu oka. Z czasem powinna ona zaniknąć samoistnie. Występuje u dzieci do trzeciego roku życia i zazwyczaj nie przekracza 2,5 dioptrii. Oznacza to, że fizjologiczna dalekowzroczność jest umiarkowana i nie wymaga korygowania jej okularami. Jeżeli wada wzroku nie ustępuje, konieczne jest kontur stosowanie się z lekarzem i późniejsze korygowanie. U dorosłych przyczyną dalekowzroczności jest przede wszystkim zaburzenie zdolności akomodacyjnych oka, co może być konsekwencją starzenia się soczewki oka.
Jakie są objawy dalekowzroczności?
Objawami dalekowzroczności jest oczywiście trudność z wyraźnym widzeniem przedmiotów znajdujących się blisko oka. Co więcej mogą rozwinąć się również symptomy takie jak zmęczenie oka, zaczerwienienie i łzawienie, a także bóle głowy. U dzieci długowzroczność i może towarzyszyć również syndrom leniwego oka, czyli tak zwany zez. Objawy te zazwyczaj rozwijają się stopniowo.
Zobacz też: http://www.4fans.pl/krotkowzrocznosc-czym-jest-i-jakie-sa-jej-objawy/