Skuteczne sposoby na zgagę

Jedną z powszechniej występujących dolegliwości ze strony układu pokarmowego jest zgaga. Problem ten często bywa bagatelizowany, co w dłuższej perspektywie czasowej może skutkować znacznie poważniejszymi konsekwencjami dla organizmu. I przede wszystkim dlatego warto znać skuteczne sposoby na zgagę.

Czym jest zgaga?

Wyróżnia się dwa rodzaje zgagi. Pierwszą jest trwający krótko refluks fizjologiczny, na ogół mający niewielkie nasilenie, objawiający się odbiciem po zbyt obfitym posiłku. Drugim rodzajem jest refluks patologiczny, objawiający się zrzucaniem treści żołądkowej podczas odbicia oraz intensywnym pieczeniem za mostkiem.

Przyczyny zgagi

Głównym powodem występowania refluksu żołądkowego jest niewłaściwy tryb życia. Stres, używki, nieregularne (także zbyt sute) posiłki to popularne przyczyny. Ponadto zgaga może pojawiać się jako skutek uboczny przyjmowania niektórych medykamentów oraz jako efekt określonych sytuacji fizjologicznych.

Sposoby na zgagę

Zmagając się z refluksem żołądkowym, należy zastosować odpowiednią procedurę zapobiegawczą. Przede wszystkim trzeba zmienić nawyki żywieniowe, czyli zrezygnować z nadmiaru tłuszczu oraz spożywać mniejsze porcje – nie bez przyczyny zgaga często występuje u osób z nadwagą czy otyłością. Alkohol, kawa, słodycze, napoje gazowane, dania o wyrazistym smaku (kwaśnym, słodkim i pikantnym), pokarmy bogate w tłuszcz (np. pizza, sery żółte i pleśniowe, frytki) – nie trzeba z nich rezygnować całkowicie, ale mniejsze porcje oraz rzadsze spożywanie skutecznie wspomogą walkę ze zgagą.

Zmniejszenie częstotliwości i natężenia refluksu żołądkowego można osiągnąć, stosując sposoby domowe. W niemal każdej kuchni czy spiżarni są produkty mające dobroczynny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Należą do nich między innymi: soda oczyszczona, siemię lniane (spożywane jako napar), mleko znane z właściwości alkalizujących (przy objawach zgagi warto wspomóc się szklanką mleka lub bawarką) i cynamon. Są też zioła pomocne w eliminowaniu kłopotów ze zgagą – koper włoski, rumianek, dziurawiec czy mięta pieprzowa pite w formie naparu pomogą przywrócić równowagę w układzie pokarmowym.

Uciążliwy i nawracający refluks można także , a w wielu sytuacjach trzeba, leczyć farmakologiczne. Skuteczną substancją czynną jest pantoprazol, który jest w składzie tabletek Anesteloc Max (co ważne, dostępnych bez recepty). Lek ten hamuje wydzielanie się kwasu solnego w żołądku, blokując pompę protonową, co przekłada się na zmniejszenie kwaśności. Do zalet preparatu Anesteloc Max należą: działanie do 24 godzin (po zażyciu jednej tabletki) oraz możliwość stosowania w szerokiej grupie wiekowej (u wszystkich dorosłych). Pantoprazon, należący do inhibitorów pompy protonowej, jest bezpieczniejszy od innych substancji czynnych, stosowanych w popularnych lekach na zgagę. Stąd bywa rekomendowany także osobom z obciążeniami kardiologicznymi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here