Dezynfekcja i czyszczenie rąk w pracy mechanika

0
1820

Praca mechanika samochodowego wiąże się z bardzo dużymi i bardzo często trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Istnieje wiele metod radzenia sobie z nimi, które pozwalają mechanikom na zapewnienie sobie higieny i bezpieczeństwa. Niektóre z tych metod jednak nie dość, że nie są skuteczne, to dodatkowo same mogą stanowić zagrożenie, co skłania do zastanowienia się nad nimi. Tematem, na który również warto zwrócić uwagę jest nie tylko czyszczenie, ale również dezynfekcja rąk w pracy mechanika.

Zabrudzenia w pracy mechanika i sposoby radzenia sobie z nimi

Praca mechanika wiąże się z koniecznością ręcznego manipulowania mechanizmami nieraz mocno pobrudzonymi różnego rodzaju smarami i olejami. Substancje te pozostają na skórze dłoni i niejednokrotnie okazują się wyjątkowo trudne do usunięcia. Mechanicy radzą sobie więc bardzo różnymi metodami, które wykazują różny stopień skuteczności. Często stosowane są na przykład takie substancje jak proszki do prania, czy płyny do zmywania naczyń, albo innego rodzaju detergenty. Nie są one jednak przeznaczone do tego celu i mogą znacznie się przyczynić do zniszczenia skóry dłoni, a w konsekwencji również poważniejszych problemów.

Zniszczone dłonie w pracy mechanika oznaczają również większą podatność na kolejne zabrudzenia, oraz na negatywny wpływ substancji, z którymi się podczas pracy stykają, jak różnego rodzaju oleje, smary i rozpuszczalniki. Wielu mechaników nie stosuje rękawic ochronnych w związku z tym że są one niewygodne, a także w pewnym stopniu ograniczają precyzję działań.

Dlaczego warto dbać o dłonie?

W pracy mechanika warto dbać o dłonie z wielu powodów. Po pierwsze i najważniejsze – są one podstawowym narzędziem pracy, a więc ich dobry stan przekłada się na możliwości jej wykonywania. Kolejna kwestią jest bezpieczeństwo elementów, z którymi się pracuje. We współczesnych samochodach są to niejednokrotnie bardzo wrażliwe mechanizmy, które przez niekontrolowane zabrudzenia mogą zostać zniszczone. Poza tym zabrudzone ręce to również niebezpieczeństwo nie tylko dla rąk. Potencjalnie toksyczne substancje mogą się z dłoni łatwo dostać do ust czy oczu. Warto więc zadbać o to, żeby nie tylko skuteczne mycie, ale i dezynfekcja rąk mogła mieć swoje miejsce w warsztacie.

Środki do dezynfekcji rąk dostępne są w ofercie e-higiena24.pl

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here