Jazda pod wpływem alkoholu jest cały czas istotnym problemem na polskich drogach. Pomimo wielu kampanii społecznych, akcji informacyjnych i akcji specjalnych drogówki nadal wiele osób myśli, że alkohol wypity dzień wcześniej lub w niewielkiej ilości w żaden sposób nie zaszkodzi nam na drodze. Ciśnienie podnosi dopiero widok patrolu policyjnego i policjanta z alkomatem. Wiele osób zastanawia się jak oszukać alkomat, by nie wyszło na jaw, że w wydychanym powietrzu może znajdować się ilość alkoholu kwalifikująca do utraty prawa jazdy.
Jak oszukać alkomat?
Pierwsze co przychodzi do głowy przy policyjnej kontroli trzeźwości to rzucie gumy miętowej, której zadaniem jest odświeżenie oddechu. Jest to bardzo mylne podejście ze względu na to, że policjanci zwracają również uwagę na inne elementy zachowania, jak wzrok, gestykulacja i sposób poruszania. Innym pomysłem, który można znaleźć w sieci jest sposób „na monetę”, zgodnie z którym należy położyć pod językiem niewielkich rozmiarów monetę, która ma zniwelować wyczuwanie alkoholu. Skuteczności tej metody można się jedynie domyślać. Jest ona oczywiście zerowa. Co więcej w stresującej sytuacji może dojść do połknięcia monety lub jej ugryzienia, co może się skończyć ukruszeniem zęba. Jeśli więc nie chcemy mieć problemów żołądkowych lub wydawać niepotrzebnie na wizytę w gabinecie stomatologicznym, to nie ma sensu sprawdzać jej skuteczności.
Nie ma sposobu by oszukać alkomat. Wielu kierowców jadących na podwójnym gazie stresuje się w chwili kontroli i już po tym widać, że coś jest nie tak. Dmuchanie obok ustnika lub próba odgryzienia go nie kończy się dobrze. Alkomaty pokazują też komunikaty o niepoprawnym badaniu stanu trzeźwości. Policjant wówczas zaczyna procedurę od początku. Najprostszym sposobem jak oszukać alkomat jest po prostu nie picie alkoholu, zwłaszcza gdy wiemy, że w niedługim czasie będziemy wsiadać za kierownicę samochodu. Jazda pod wpływem w najlepszym wypadku może skończyć się mandatem i utratą prawa jazdy, a w najgorszym – wypadkiem samochodowym.
Kultura picia alkoholu
Zazwyczaj jest jednak tak, że kierowcy na podwójnym gazie są zatrzymywani na następny dzień po spożyciu alkoholu. Dlatego też często siadając za kierownicę nie są świadomi, że mają jeszcze alkohol we krwi. Jak więc uniknąć takiej sytuacji. W jaki sposób pić dzień wcześniej, aby następnego dnia spokojnie prowadzić samochód? Należy tutaj zaznaczyć, że jeśli wiemy, że następnego dnia będziemy musieli usiąść za kółkiem, to musimy znacznie ograniczyć spożycie alkoholu. W zasadzie tylko w sytuacji kiedy następnego dnia w ogóle nigdzie nie będziemy jeździć, możemy sobie nieco z piciem pofolgować. W innej sytuacji musimy zachować bardzo znaczący umiar. Przede wszystkim musimy znacznie ograniczyć samą ilość spożywanego alkoholu. Najlepiej jakby był to alkohol stosunkowo lekki, typu piwo lub też wino.
Raczej powinniśmy całkowicie odpuścić sobie spożywanie wódki. Na dodatek musimy pilnować granicznej godziny, do której jeszcze wolno nam pić alkohol. Taka godzina jest niewątpliwie kwestią indywidualną. Ale wydaje się, że od godziny około 20 już nie powinniśmy spożywać żadnego alkoholu. Musimy dać swojemu organizmowi czas na oczyszczenie się. Dodatkowo należy również pamiętać, aby nie pić na pusty żołądek. Warto sporo jeść i do tego najlepiej jakby były to potrawy dosyć tłuste. Jeśli zastosujemy się do powyższych zasad, to jest szansa, że następnego dnia będziemy trzeźwi. Musisz jednak pamiętać, że to zawsze jest kwestia mocno indywidualna. Alkohol bowiem na każdego z nas działa inaczej, z różnym poziomem intensywności. Warto mieć to na uwadze.
Czym grozi jazda po spożyciu alkoholu?
Niestety tak naprawdę bardzo mały odsetek kierowców zdaje sobie sprawę z zagrożeń, jakie niesie ze sobą jazda po spożyciu alkoholu. Niemalże codzienne w mediach jesteśmy bombardowani informacjami o wypadkach drogowych spowodowanych przez pijanych kierowców. Są to najczęściej wypadki ze skutkiem śmiertelnym. To jednak niespecjalnie działa na wyobraźnię kierowców i bezpieczeństwo na polskich drogach w dalszym ciągu się nie poprawia. Jako kierowca musisz wiedzieć w jakim zakresie alkohol spowalnia twoje reakcje. Niestety po spożyciu alkoholu nie jesteś w stanie prowadzić samochodu. Stwarzasz wówczas dramatyczne zagrożenie na drodze zarówno dla siebie, swoich pasażerów, jak i dla innych uczestników ruchu. I jest to zagrożenie śmiertelne. Warto więc pomimo spożycia alkoholu twardo stąpać po ziemi i nie pozwolić sobie na zachowania narażające na szwank zdrowie i życie swoje i innych osób. Dobrze jest jeśli możemy w tym wypadku liczyć na wsparcie bliskich, czy też przyjaciół. Kolega, który w porę zabierze nam kluczyki do samochodu może nam uratować życie.