jak sprawdzić świeżość jajka

Jajko to według niektórych ludzi jeden z najbardziej wartościowych pokarmów. Jajka można jeść na różne sposoby. Wielu ludzi rozpoczyna swój dzień od jajecznicy. Czasami jest to na przykład jajecznica z boczkiem. A czasami jest to po prostu jajecznica z warzywami czyli ta bardziej zdrowa wersja jajecznicy. Zanim jednak przystąpimy do przyrządzania jajecznicy warto sprawdzić czy nasze jajka są zwyczajnie świeże. Jak sprawdzić świeżość jajka?

Jak sprawdzić świeżość jajka?

jak sprawdzić świeżość jajkaJajka doskonale komponują się na przykład z pomidorami. Pomidory to doskonały dodatek zarówno do jajecznicy jak również do jajek gotowanych. Jeżeli ktoś ma ochotę na deser z wykorzystaniem jajka to najlepszym rozwiązaniem jest kogel-mogel. Ale nie wolno zapominać też o bezach wykonywanych z białek. Tak czy inaczej jajko to znakomity składnik wielu potraw. I wcale nie potrzebuje wielu dodatków żeby smakować pysznie. Często wystarczy tylko sól i pieprz. Jak sprawdzić świeżość jajka? Przede wszystkim powinniśmy zaopatrywać się w jajka tylko w sprawdzonych punktach. Możemy oczywiście kupić jajka od zaufanej pani bądź pana ze wsi. Taka osoba z pewnością dobrze traktuje kury, które te jajka znoszą. Możemy także kupić jajka w sklepie, ale wtedy zadbajmy o to aby nie pochodziły one z chowu klatkowego. Najlepiej kiedy kury mają możliwość swobodnie poruszać się po trawie. Warto wiedzieć, że wielu wegan uważa jedzenie jajek za nieetyczne, niezależnie od tego skąd jajka pochodzą.

Najlepiej jednak osobiście sprawdzić jak traktowane są kury w miejscu gdzie kupujemy jajka. Weganie unikają jedzenia jajek, serów i picia mleka, nie mówiąc już o jedzeniu mięsa. Dla wielu ludzi jednak nabiał, w tym także jajka, są nieodłącznym elementem codziennego życia i pożywienia. Wielu ludzi nie wyobraża sobie tygodnia bez jedzenia jajka. Zdaniem wielu ludzi jajka mają bardzo wiele wartości odżywczych dla ludzkiego organizmu.Zdania są również podzielone co do wpływu jajek na poziom cholesterolu u człowieka. Według najnowszych wytycznych jedzenie jajek nie podwyższa poziomu cholesterolu a zatem nie jest szkodliwe. Warto poważnie się nad tym zastanowić i rozważyć włączenie jajek do codziennego menu. Po otwarciu opakowania z jajkami powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy któreś z nich nie jest zbite i czy nie czuć specyficznego zapachu zepsutego jajka.

Jak przyrządzać jajka?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej jajka są popularnym produktem, który najczęściej gości na naszych stołach podczas śniadań. Jajka na śniadanie możemy przygotować na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim możemy je usmażyć. Jajecznica jest w Polsce niezwykle popularnym daniem na śniadanie. Co możemy jeszcze dodać do jajecznicy, aby urozmaicić znacząco jej smak? Przede wszystkim warto dodać duszoną cebulę. Taka jajecznica jest niezwykle smaczna. Jednak cebulę nie każdy toleruje, jest ona bowiem ciężkostrawna i może być przyczyną przykrego zapachu z ust na resztę dnia. Dobrym rozwiązaniem jest smażenie jajek wraz z pieczarkami. Dodać możemy również pomidory i szczypiorek. Jak więc widać możliwości przyrządzenia jajecznicy jest naprawdę wiele. A co jeśli nie przepadamy na smażeniem i wolimy odżywiać się bardziej zdrowo. Wówczas możemy jajka ugotować na twardo lub na miękko. Każdy z tych sposobów ma swoich zwolenników. Jajka ugotowane na twardo można pokroić na kanapkę. Natomiast jajka na miękko nie wszystkim przypadną go gustu.

Do czego są nam jeszcze potrzebne jajka?

jak sprawdzić świeżość jajkaOczywiście nie tylko na śniadanie potrafimy spożywać jajka w sporych ilościach. Jajka bowiem mogą być również ważnym składnikiem obiadu. Choćby jajko sadzone jest bardzo popularne w Polsce i często zjadamy je na obiad razem z ziemniakami lub frytkami. Jajka są również ważnym elementem w sporządzaniu panierki do kotletów. Dodajemy je również podczas wyrabiania różnego rodzaju ciast i podczas robienia makaronu. Niewątpliwie wiec jajka mają w kuchni bardzo szerokie zastosowanie.

Gdzie kupimy jajka?

Jajka dostaniemy w każdym sklepie spożywczym i markecie. Jednak ich jakość może być bardzo różna. Wszystko bowiem zależy od sposobu w jaki chowane są kury. Dlatego zamiast kupować jajka w markecie, lepszym rozwiązaniem jest kupienie ich na targu. Tutaj raczej nie znajdziemy jajek z chowu klatkowego, który jest przecież tak szkodliwy dla samych kur.

Zasady spożywania jajek

Przed spożyciem jajka powinieneś je w pierwszej kolejności umyć pod bieżącą wodą. To bardzo ważne, aby nie zarazić się rożnego rodzaju drobnoustrojami. Nie wolno też przesadzać z ilością spożywanych jajek. Jajecznica codziennie na śniadanie nie jest najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia naszego zdrowia. Najlepiej też spożywać jaja z niewielkich wiejskich hodowli. Wówczas mamy gwarancje, że są to jaja nienafaszerowane chemikaliami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here