Jak wyregulować okno?

Bardzo często zdarza się, że mamy problem z otwieraniem lub zamykaniem okna. Pierwsza myśl, jaka pojawia się w naszej głowie dotyczy kosztów, jakie będą nas czekały w związku z koniecznością wymiany okna na nowe. Ale, jak to zwykle bywa, strach ma wielkie oczy. Najczęściej bowiem problem z otwieraniem okna można załatwić samodzielnie poprzez odpowiednią jego regulację.

Prawidłowa pielęgnacja okien

Jak wiadomo, okna są wciąż poddawane różnym obciążeniom: ciągle się je otwiera i zamyka, a dodatkowo z zewnątrz narażone są na takie czynniki atmosferyczne, jak słońce, deszcz czy wiatr. A przecież nic nie trwa wiecznie, więc także ramy i uszczelki oraz okucia okienne zużywają się i niszczeją. Dlatego bardzo ważna jest odpowiednia ich pielęgnacja, o której właściciele okien najczęściej zapominają albo po prostu nie wiedzą. Bardzo ważne jest, aby elementy okienne co jakiś czas przesmarować specjalnymi preparatami ochronnymi, a okucia wyregulować. Prawidłowa konserwacja spowolni starzenie się mechanizmów i uszczelek oraz ścieranie powłok ochronnych ram i okuć, zwiększając tym samym trwałość okien.

Jak wyregulować okno?

Jak wyregulować okno?Już w pierwszym roku po założeniu, okna mają tendencję do opadania, co łatwo daje się zauważyć, bo trudniej otwierają się i zamykają, a i klamka nie otwiera się tak jak wcześniej. Dlatego już wtedy należy wykonać pierwszą regulację.

Aby wyregulować wysokość należy uchylić okno, zdjąć osłonkę zawiasu i dokręcić widoczną z góry śrubę regulacyjną za pomocą klucza imbusowego. Należy przy tym sprawdzać, czy okno się uchyla. W dolnym zawiasie trzeba dokręcić śrubę tak, aby skrzydło przesunęło się w stronę klamki (spowoduje to jego uniesienie). Okucia w górnym zawiasie odpowiadają za przeniesienie skrzydła po przekątnej, nie zmieniając położenia dolnego narożnika.

Można też regulować stopień docisku ramy skrzydła do ościeżnicy. Za to odpowiadają okucia znajdujące się na skrzydle. Jeżeli dokręcone zostaną w kierunku uszczelki, docisk będzie większy, a okno bardziej szczelne. Latem można je poluzować, by zwiększyć dopływ powietrza.

Warto wiedzieć, że duże okna, wielokrotnie otwierane i uchylane, znajdujące się od strony południowej zawsze wymagają częstszej regulacji i konserwacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here