Jak zacząć opowiadanie

Dobra książka to prawdziwa uczta dla naszego umysłu oraz wyobraźni. Ciekawie napisane opowiadanie może dosłownie oderwać nas od rzeczywistości i przenieść w odległe miejsca. Miłośnicy literatury oprócz samego czytania bardzo często pragną spróbować swoich sił również w pisaniu. W końcu im więcej czytamy, tym zazwyczaj więcej ciekawych pomysłów na własne opowiadania podpowiada nam wyobraźnia. Równocześnie wielu ludzi rezygnuje z tego pomysłu już na samym początku, uważając, że brakuje im talentu do stworzenia czegoś ciekawego. Takie podejście jest jednak całkowicie błędne.

Jak zacząć opowiadanie?

Jak zacząć opowiadaniePrzede wszystkim możemy pisać zupełnie hobbystycznie, bez presji zostania znanym, zawodowym pisarzem. Ponadto, o ile talent i wyobraźnia – jak w każdej dziedzinie sztuki – są bardzo istotne w pisarstwie, to jednak wyrobienie sobie własnego stylu i warsztatu jest już wyłącznie kwestią ciężkiej pracy i rozwijania swoich umiejętności. Jeśli zatem ktoś tylko nosi się z zamiarem napisania własnej powieści, to zdecydowanie powinien się za to zabrać.
Bardzo ważne pytanie pojawia się już na samym początku naszej pracy. Bardzo często mamy w głowie ułożony plan naszej powieści, ale zwyczajnie nie wiemy, jak zacząć opowiadanie. Jak zawsze, pierwsze kroki są najtrudniejsze, jednak przy odpowiednim podejściu można sobie je ułatwić. Bardzo cenne jest przygotowanie dokładnego planu fabuły i konkretnych bohaterów. Sama treść opowiadania to jedno, ale pisarze zwykle tworzą rozbudowane szkice wszystkich wątków oraz postaci występujących w ich twórczości. Jeśli od samego początku będziemy wiedzieli, dokąd ma zmierzać nasze opowiadanie, to jego zaczęcie będzie o wiele łatwiejsze. Dobrze jest, jeśli każdy element naszego opowiadania zostanie najpierw dokładnie przemyślany i zaplanowany.

Warsztat pisarski

Jeśli chodzi o sam warsztat pisarski, to jest to taka sama umiejętność, jak każda inna. Oznacza to, że dzięki odpowiedniej praktyce możemy stale się rozwijać. Warto zatem pisać jak najwięcej, nawet jeśli mają to być krótkie opowiadania. Dzięki ćwiczeniu będziemy w stanie doskonalić swój styl. W internecie znajdziemy mnóstwo miejsc, w których możemy zamieścić swoją twórczość do oceny przez innych. Nie należy obawiać się krytyki, bowiem konstruktywne zwrócenie uwagi na wszystkie nasze niedociągnięcia powinno być dla nas czymś bardzo cennym.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here