Jak zostać aktorem

Zawód aktora jest profesją niezwykłą, bo zakres czynności, które wykonuje są też niezwykłe, jednocześnie trudne i magiczne. To nie jest zajęcie, gdzie po ośmiu godzinach pracy zamykamy biurko i idziemy do domu. Aktor nigdy nie przestaje być aktorem. Nawet kiedy śpi, to zawsze jego umysł śni obmyślając nowe role, nowe środki wyrazu artystycznego, nowe rozwiązania. Jest aktorem przez dwadzieścia cztery godziny na dobę, bo to jest jego życie, droga, pasja, hobby i wszystko czym żyje. Jeśli tak nie traktuje swego zawodu, to nie ma szansy w nim zaistnieć.

Z drugiej strony, aktorstwo wymaga długotrwałego przygotowania. Istnieją szkoły policealne, jednakże lepszą alternatywą dla przyszłego aktora jest oczywiście ukończenie studiów wyższych. Najbardziej prestiżową szkołą aktorska w Polsce jest Szkoła Filmowa w Łodzi. Aktor praktycznie uczy się całe życie podwyższając umiejętności i doskonaląc rzemiosło.

Jak zostać aktorem?

Jak zostać aktoremSzkoła jest bardzo istotnym elementem na drodze do kariery aktorskiej, aczkolwiek najważniejszy jest talent. Zdarza się, że osoby uprawiające aktorstwo nie posiadają wykształcenia kierunkowego. Niektórym udaje się zaistnieć w filmowym świecie poprzez udział w castingu, a przy odrobinie fartu co niektórzy szczęśliwcy robią błyskotliwą karierę w zawodzie. Kiedy ich twarz staje się rozpoznawalna, aktor zyskuje rozgłos, sławę, niezliczone propozycje pracy, a także możliwość podpisania intratnych kontraktów.
Aktorstwo to wyzwanie i możliwość zarobienia naprawdę dużych pieniędzy. Niestety talent jest tu bez najmniejszej wątpliwości najważniejszy, no i jeszcze odrobina szczęścia. Wtedy za sukcesem zawodowym podąża gratyfikacja finansowa. Trudno może uwierzyć, że początkujący aktor zarabia na etacie od 1.500 do 2.000 złotych brutto miesięcznie. Oczywiście jest to zależne od rodzaju sceny. W teatrach prywatnych te zarobki są znacznie wyższe i wynoszą od 5.000 do 6.000 złotych.

Zarobki aktorów telewizyjnych

Jeszcze inaczej kształtują się zarobki aktorów telewizyjnych. Należy pamiętać, że stawkę zawsze określa popularność i rozpoznawalność danego aktora i to jest priorytetowe w osiąganiu dochodów finansowych. Wspomnę jeszcze o czymś tak intratnym, jak udział znanego aktora (np. Marta Żmuda-Trzebiatowska, czy Robert Więckiewicz) w reklamie telewizyjnej, gdzie zyski sięgają od 10.000 do 100.000 złotych miesięcznie.
Reasumując, aktorem może zostać każdy, jednak zaistnieć w zawodzie nie jest rzeczą ani łatwą, ani prostą. Na pytanie: „jak zostać aktorem” po prostu nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here