Odżywka do włosów

Wielokrotnie farbowane włosy z czasem tracą na swojej kondycji. Żeby zapobiec ich uszkodzeniom, warto stosować odżywki do włosów. Odżywka do włosów to substancja, którą nakłada się na mokre włosy, a następnie spłukuje. Jednak nie warto nakładać zbyt dużej ilości, gdyż odżywka się nie pieni i możemy tylko narobić sobie dodatkowej roboty ze zmywaniem jej z włosów.

Odżywka do włosów – Jaką wybrać?

Odżywki do włosów możemy nabyć w stacjonarnych drogeriach lub sklepach internetowych. W ofercie znajdują się przeróżne typy odżywek na każdy rodzaj włosów. Należy jednak pamiętać o wyborze tej właściwej. Dobra odżywka do włosów powinna zawierać przede wszystkim wodę i Cetearyl. W drugiej kolejności występują: proteiny, ekstrakty roślinne, silikony, ceramidy, parafina humektanty oraz emolienty (substancje nawilżające).

Należy też jednak pamiętać, że włosy to struktura martwa i po zastosowaniu na nie odżywki, działamy na te włosy, które mają dopiero wyrosnąć. Odżywki do włosów dzielą się na dwa rodzaje: proteinowe, czyli regenerujące oraz humektantowe, czyli nawilżające.

Odżywki proteinowe przeznaczone są do włosów zniszczonych, a humektantowe do włosów suchych i łamliwych. Odżywki proteinowe, zawierające ceramidy (tłuszcze) są naturalnym spoiwem dla rozchylonych łusek. Występują one np. w pestkach winogron, czy nasionach bawełny. Będąca również w składzie parafina poprawia wygląd włosa i uelastycznia go. Ponadto wraz z silikonami oblepia powłokę włosa, chroniąc go przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Jeszcze jednym składnikiem, bardzo pożądanym w odżywkach jest prowitamina B5, czyli panthenol, zapobiegający rozdwajaniu się włosów. Coś, czego nie powinno być w dobrych odżywkach, to alkohol. Przez swoje właściwości podrażnia i wysusza skórę głowy, a zatem powinno go być w odżywce jak najmniej. Ponadto trzymanie powyższego produktu na włosach zbyt długo również szkodzi i wcale nie działa odżywczo.

Warto jeszcze wspomnieć o biotynie, która jest jednym z kontrowersyjnych składników odżywki. Badania jednak dowodzą, że nie ma ona w sobie właściwości, które mogłyby zaszkodzić strukturze włosa.

Odżywki bez spłukiwania

Odżywki dzielą się jeszcze na te do spłukiwania i te bez spłukiwania. Co jest lepsze? Odżywki do spłukiwania zawierają znacznie więcej składników odżywczych. Zaleca się je kobietom posiadającym włosy z tendencją do przetłuszczania i włosów osłabionych. Co jeszcze ważne, odżywki do spłukiwania nie obciążają włosów i mogą być alternatywą szamponu. Jednakże jej minusem jest z pewnością czasochłonna aplikacja. Odżywki bez spłukiwania natomiast gwarantują nam oszczędność czasu i wygodę. Ponad to ułatwiają rozczesywanie włosów i układanie fryzur. Ich największe wady to bez wątpienia zwiększanie przetłuszczania się włosów z tą tendencją. Mogą również obciążać włosy. Zawierają znacznie mniej składników odżywczych niż wersja ze spłukiwaniem, co na dłuższą metę dla kobiet, które chcą szybko wzmocnić swoje włosy, nie jest dobre. Jednak każdy ma swoje potrzeby i dla każdego co innego jest dobrego.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here