Radca prawny a adwokat

Wiele osób uważa, że radca prawny zajmuje się tylko udzielaniem porad prawnych, natomiast do adwokata idzie się wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie reprezentacji przed urzędem czy sądem. W rzeczywistości różnice pomiędzy tymi dwoma profesjami są niemalże niewidoczne.

Kim jest radca prawny?

Radcą prawnym określa się prawnika, który reprezentuje wolny zawód zaufania publicznego regulowany przepisami Ustawy o radcach prawnych. Prawnik ten zajmuje się świadczeniem usług polegających na pomocy prawnej klientom indywidualnym – prywatnym, a także klientom biznesowym.

Do radcy można udać się wtedy, gdy konieczne jest uzyskanie fachowego wsparcia prawnego – otrzymanie porady, przygotowanie pisma, jego zaopiniowanie, a także wtedy, gdy sprawa wymaga występowania przed sądem i urzędami. Radca może przy tym oferować pomoc w ramach różnych dziedzin prawa, na przykład może być on specjalistą w dziedzinie prawa cywilnego i rodzinnego czy prawa gospodarczego i prawa pracy.

Wobec tego profesja radcy i adwokata w rzeczywistości wcale nie różni się w znacznym zakresie. Pomiędzy tymi dwoma prawnikami istnieją jednak niewielkie, lecz znaczące rozbieżności.

Radca a adwokat – podstawowe różnice

Przede wszystkim zawód radcy prawnego pozwala mu na świadczenie usług w stosunku pracy – oznacza to, że radca może być zatrudniony w firmie i może oferować jej obsługę prawną. Takiego prawa nie ma adwokat.

Z drugiej strony radca prawny nie może występować wtedy w charakterze obrońcy swojego pracodawcy w sprawach karnych i karnoskarbowych. Może on bronić klientów w tych sprawach tylko wtedy, gdy nie pozostaje z nimi w stosunku pracy.

Do kogo się udać – radca czy adwokat?

Wobec tego zarówno radca, jak i adwokat są obecnie bardzo podobnymi profesjami, a różnice pomiędzy nimi są naprawdę nieznaczne z punktu widzenia osoby poszukującej pomocy prawnej. Każdy z tych prawników może udzielać pomocy prawnej, może przygotować pismo, na przykład pozew, a także może reprezentować swojego klienta w sądzie albo w urzędzie.

Gdy zatem konieczne jest uzyskanie fachowego wsparcia, warto rozważyć udanie się do kancelarii radcy prawnego, ponieważ także tam można otrzymać kompleksową, fachową pomoc dotyczącą wielu dziedzin prawa dotykających codziennie każdego z nas.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here