Rejestracja do BDO małych firm

Co to jest BDO? BDO to inaczej Baza Danych Odpadowych. Jest to specjalny rejestr do którego wpisane są wszystkie podmioty, które wprowadzają produkty, produkty w opakowaniach i także te, które gospodarują odpadami na terenie Polski. Docelowo Baza Danych Odpadowych ma być systemem przede wszystkim sprawozdawczym.

Jest to pomysł świeży, który jest jednocześnie reakcją na coraz bardziej pogarszające się środowisko naturalne w Polsce. Rejestracja do BDO małych firm oraz średnich i dużych przedsiębiorstw jest obowiązkowa od 2020 roku dla każdego przedsiębiorcy, który wytwarza odpady, a także ewidencjonuje owe odpady. Dotyczy on również przedsiębiorstw, które dostarczają na terytorium Polski opony, oleje smarowe, sprzęt elektryczny i elektroniczny, akumulatory, baterie, produkty w opakowaniach oraz pojazdy. Obowiązkowy wpis do rejestru Bazy Danych Odpadowych posiadają również przedsiębiorcy, którzy w swoich zakładach importują lub produkują opakowania lub kupują opakowania w ramach transakcji wewnątrz wspólnoty unijnej, czyli od firm zarejestrowanych w Unii Europejskiej.

Do rejestru wpisywać muszą się także ci przedsiębiorcy, którzy podlegają ustawie o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji z 20 stycznia 2005 roku. Chodzi tutaj o przedsiębiorców wprowadzających pojazdy, czyli na przykład sprzedawców samochodów używanych, a także o przedsiębiorców, którzy prowadzą stacje demontażu, strzępiarki czy punkty zbierania używanych pojazdów.

Oczywiście jest jeszcze wiele innych grup przedsiębiorców, które są zobligowane do samodzielnego wpisania się do Bazy Danych Odpadowych. Można tu wspomnieć chociażby o przedsiębiorcach podlegających o ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym z 11 września 2015 roku. Mowa tu o przedsiębiorstwach zbierających zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, prowadzących zakłady przetwarzania takiego sprzętu, wprowadzający taki sprzęt na rynek bezpośrednio lub jako autoryzowani przedstawiciele czy też prowadzących działalność z zakresu recyklingu sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here