Wiele osób nie wie czym dokładnie zajmuje się tego typu specjalista. Zoo i technik nie są raczej szczególnie ze sobą kojarzone. Co wspólnego może mieć ze sobą technika ze zwierzętami? Okazuje się, że całkiem dużo. Fachowiec taki, jak zootechnik występuje w gospodarce coraz częściej, niż moglibyśmy się tego spodziewać. Jaka jest taka osoba oraz w jaki sposób zostać tego typu specjalistą? Sprawdźmy to!
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-zootechnikiem/
Kim dokładnie jest zootechnik?
Jest to specjalista, zajmujący się zwierzętami. Opiekuje się od nimi, podaje szczepionki, a także różnego rodzaju lekarstwa. Do tego zajmuje się uzupełnieniem jedzenia, paszy oraz dbaniem o środowisko życia zwierzęcia. Do tej ostatniej czynności zalicza się między innymi dostęp do wody, ciepła oraz światło słoneczne. Jako taki specjalista możemy pracować na farmach, hodowlach, firmach hodowlanych, w ogrodach zoologicznych, rezerwatach, w sklepach czy w schroniskach. W firmie jesteśmy osobą, która zajmuje się dbaniem o to, aby zwierzętom niczego nie brakowało i aby były zdrowe.
Jak zostać tego rodzaju specjalistą?
Teoretycznie nie są wymagane żadne formalne wymogi do tego, aby podjąć pracę jako zootechnik. Zazwyczaj opiekując się zwierzętami hodowlanymi czy domowymi możemy nauczyć się tego po prostu z domu. Zapewne, jeżeli pochodzimy z domu o tradycjach rolniczych, z pewnością pomagaliśmy rodzicom przy czynnościach takich wyrzucanie obornika, karmienie zwierząt oraz przy innych czynnościach dotyczących opieki nad zwierzętami. Takie umiejętności, poszerzają naszą wiedzę, a niektórym pracodawcom mogą one wystarczyć do przyjęcia na z do pracy jako zootechnik. Nie wszystkim pracodawcom jednak takie zdolności mogą wystarczać. Rynek zajmuje się weryfikacją zdolności kandydatów na to stanowisko, a jeżeli przy tym wykazujemy odrobinę pasji, a do tego zwyczajnie kochamy opieka nad zwierzętami, taki stan w zupełności wystarcza do podjęcia zatrudnienia, zwłaszcza w małych zakładach.
Wykształcenie zootechnika
Jak było wspomniane wcześniej, do wykonywania takich zawodów nie trzeba mieć żadnych formalnych wymagań. Pracodawcy jednak będą oczekiwali od nas zazwyczaj więcej, niż tylko praktyki domowej. Opieka nad egzotycznymi zwierzętami w zoo lub specjalistycznej opieki w rezerwatach i na farmach będzie wymagała od nas trochę więcej. Do tego potrzebne nam będzie wykształcenie zawodowe. Dobrym podglebiem będzie ukończenie technikum weterynaryjnego, ponieważ te zawody bardzo często się ze sobą przenikają.
Zobacz też: http://www.4fans.pl/czym-dokladnie-zajmuja-sie-zootechnicy/