Jak manipulować ludźmi?

Psychologowi od dawna zastanawiają się jak manipulować ludźmi. Od lat prowadzą badania nad ludzką psychiką, a co za tym idzie również nad manipulacją. Nie jednemu z nas marzy się opanowanie umiejętności wpływania na decyzje innych ludzi tak, by w nieświadomy dla siebie sposób, realizowali nasze zamierzenia. Nie jest to może etyczne, ale jak bardzo pożądane.

Podstawową zasadą manipulacji jest nawiązanie więzi, zdobycie zaufania. Dobrym sposobem jest zwracanie się po imieniu do swojego rozmówcy. Okazanie zainteresowania jego samopoczuciem, rodziną. Okazanie współczucia lub zadowolenia w zależności od okoliczności. Dobre efekty dają również komplementy. Osoba, która taki komplement usłyszy, ma lepszy humor i jest bardziej skłonna zgodzić się z nami.

Jak manipulować ludźmi?

Jak manipulować ludźmi?Jedną z najskuteczniejszych technik manipulacji jest tak zwany „ efekt kameleona”. Polega on na naśladowaniu swojego rozmówcy. Powielając jego gesty, sposób mówienia, koncentrując się na języku ciała, możemy uzyskać bardzo dobry efekt. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta. Lubimy ludzi podobnych do nas. Częściej spełniamy ich prośby. Łatwiej nam ulec ich naleganiom. Zachowanie takie odbieramy jako przyjacielskie.

Powszechnie stosowaną metodą manipulacji jest sprawianie wrażenia, iż dajemy klientowi wybór. Jest to jedna z ulubionych metod sprzedawców. Proponują klientowi dwie bardzo podobne opcje. Sprzedawcy tak naprawdę nie sprawi różnicy, którą z nich wybierze klient. On i tak zyskuje. Klient jest tak zadowolony z możliwości wyboru, że nie analizuje dokładnie przedstawionych propozycji. Zupełnie nieświadomy dokonuje wyboru.

Odpowiadając na pytanie jak manipulować ludźmi powiem przede wszystkim jedno – skutecznie. Manipulacja jest kojarzona z negatywnym zjawiskiem. Posługując się nią nie umiejętnie osiągniemy dokładnie odwrotny efekt od zamierzonego. Nasz rozmówca, gdy zorientuje się, że próbowaliśmy nim manipulować poczuje się oszukany. To na pewno nie poprawi naszej pozycji w negocjacjach. Powiem więcej, myślę, że będziemy na przegranej pozycji.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here