Jak wejść do biosu

Jeśli chodzi o BIOS to warto już na samym początku odpowiedzieć sobie na pytanie, czym on jest i jaka jest jego rola w komputerze? A więc BIOS jest to w dużym skrócie podstawowy system obsługi wejścia/wyjścia, czyli system, którego zadaniem jest komunikacja z poszczególnymi podzespołami komputera, kontrola poprawności ich uruchamiania oraz działania, a także uruchamianie systemu operacyjnego, który następnie przejmuje kontrolę nad komputerem.

Jak wejść do biosu?

Jak wejść do biosuZwykle BIOS znajduje się w kości pamięci flash (podobnej jak w pendrive’ach) wbudowanej na płycie głównej komputera. W razie potrzeby możliwa jest jego aktualizacja poprzez dedykowane oprogramowanie. Jak wejść do BIOSu i co możemy w nim zrobić? Zazwyczaj tuż po uruchomieniu komputera widzimy na czarnym ekranie rzędy białych liter z informacjami o załadowanych parametrach sprzętu, a także informacje o tym, który klawisz musimy nacisnąć, aby dostać się do BIOSu. Zależnie od producenta zwykle jest to klawisz F1, F2 lub Delete. Po wciśnięciu odpowiedniego ukazuje nam się środowisko, zazwyczaj tekstowe, w którym mamy dostęp do poszczególnych ustawień. Możemy tutaj m.in. wybrać z jakiego nośnika ma być uruchamiany system (przydatne np. podczas instalacji nowego systemu, gdy chcemy załadować go z płyty lub pendrive’a), wyłączyć niektóre interfejsy (np. USB), ustawić prawidłową datę systemową czy nawet w niektórych przypadkach zwiększyć częstotliwość taktowania procesora czy pamięci RAM, co pozwoli nieco przyspieszyć działanie komputera.

UEFI

Ponadto BIOS tuż po włączeniu komputera, a jeszcze przed startem systemu niejako „odpytuje” poszczególne podzespoły, sprawdzając poprawność ich działania i w razie problemów z uruchomieniem informuje nas o tym stosownym komunikatem.

Następcą BIOSu, stosowanym w komputerach już od jakiegoś czasu jest UEFI, który jest interfejsem posiadającym znacznie bardziej rozbudowane funkcje. Przykładowo w komputerach z fabrycznie zainstalowanym systemem Windows od wersji 8, klucz licencyjny jest zapisany bezpośrednio właśnie w UEFI, co zwalnia użytkownika z konieczności podawania go podczas instalacji systemu. UEFI spełnia podobną rolę jak kiedyś BIOS, jednak jest znacznie bardziej rozbudowany i sukcesywnie zastępuje swego poprzednika.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here