Jak zwiększyć zasięg wifi?

Zapewne nieraz przytrafiły Ci się problemy z jakością sygnału sieci bezprzewodowej w swoim domu lub mieszkaniu i zastanawiałeś się, jak zwiększyć zasięg wifi bez kosztownej wymiany sprzętu. Jest to możliwe i wcale nie wymaga wiele pracy.

Jak zwiększyć zasięg wifi?

Jak zwiększyć zasięg wifi?Na początek należy skontrolować w jakim miejscu znajduje się router rozsyłający sygnał sieci, czy nie jest przysłonięty innymi przedmiotami lub w jego pobliżu nie znajdują się urządzenia tłumiące sygnał sieci. Takimi urządzeniami są lodówka czy kuchenka mikrofalowa, dlatego najbezpieczniej jest umieścić router w jak największej odległości od nich. Drugą istotną kwestią jest takie ustawienie routera, aby rozsyłany sygnał pokrywał obszar mieszkania, w którym chcemy korzystać z jego zasięgu. Częstą praktyką jest niestety umieszczanie routera np. w kącie jednego pokoju, gdyż tam jest najbliżej gniazdka, a przez to sygnał wifi nie dociera do najbardziej oddalonych od tego miejsca obszarów, gdyż jest tłumiony przez ściany i meble. Dobrze jest umieścić router wysoko, ponad meblami, tak, aby sygnał napotykał na swej drodze jak najmniej przeszkód.

Jeśli już mamy za sobą kwestię odpowiedniego fizycznego ustawienia routera, należy przejść do ustawień programowych. Na początek należy pobrać na komputer lub smartfona odpowiednie oprogramowanie diagnostyczne (zazwyczaj dostępne w internecie za darmo), które wykryje wszystkie sieci wifi znajdujące się w naszym zasięgu wraz z takimi szczegółowymi danymi jak siła sygnału, częstotliwość czy kanał na jakim nadają poszczególne sieci. Bardzo często, zwłaszcza w miastach, zdarza się, że wiele sieci nadaje w sąsiedztwie na podobnej częstotliwości, przez co wzajemnie tłumią swój sygnał. W takim wypadku należy sprawdzić parametry poszczególnych sieci, takie jak kanał (od 1 do 12) oraz częstotliwość (2,4 lub 5GHz) i w swojej sieci ustawić je tak, aby w jak najmniejszym stopniu kolidowały z sieciami sąsiadów.

W ten sposób za darmo rozwiążemy najpopularniejsze problemy z zasięgiem sieci bezprzewodowej i będziemy mogli cieszyć się komfortowym korzystaniem z internetu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here