Felieton to jeden z popularnych gatunków literatury publicystycznej. Zanim zabierzemy się do pisania felietonu, należy zadać sobie pytanie, z jakiego powodu go piszemy.
Jak napisać felieton?
Jeśli mamy już wprawę w pisaniu dla czasopism, a jedynie chcemy odświeżyć sobie wiadomości dotyczące tego, jak napisać felieton, wystarczy zwrócić uwagę na kilka spraw. Przede wszystkim felieton powinien na samym początku przykuć uwagę czytelnika – chwytliwą frazą, ciekawym pytaniem retorycznym czy żartobliwym tonem. To od wstępu zależy, czy czytelnik dotrwa do samego końca tekstu. Poza tym, felieton powinien być krótki – nie jest to tekst, w którym rozpisujemy definicje pojęć czy mnożymy argumenty. Jego zadaniem jest zwięzłe przedstawienie poglądów autora, dlatego felietonista powinien sprawnie przenosić się z osobistych rozważań do bardziej ogólnych wniosków. Ważne, aby felieton odnosił się do spraw, które aktualnie są istotne dla społeczeństwa. To doskonały sposób na przedstawienie własnej, być może nietypowej perspektywy wobec jakiegoś problemu społecznego lub zjawisk kultury.
Pisanie felietonów w szkole
Nieco inne zadanie stoi przed uczniem, który chce napisać felieton na konkurs literacki. W takiej sytuacji powinien wykazać się znajomością wyznaczników gatunku. Felieton łączy cechy literatury faktu i literatury artystycznej, co oznacza, że musi odnosić się do rzeczywistych wydarzeń i prezentować fakty, które następnie poddajemy interpretacji. Zwycięstwo w konkursie zapewni lekkie pióro i cięty język, dzięki któremu sprawnie wpleciemy w tekst odpowiednią dozę ironii i humoru. Jeśli podano temat, do którego ma odnosić się felieton konkursowy, dobrze jest podejść do niego w sposób oryginalny. Jednocześnie nie należy zbyt daleko odchodzić od pierwotnego zamysłu. W razie wątpliwości warto zapytać nauczyciela języka polskiego, czy nasz pomysł jest dobry. Otrzymamy od niego konstruktywną krytykę i przydatne wskazówki. Warto wspomnieć, że pisanie dobrych felietonów wymaga pewnego doświadczenia. Jeśli więc pierwsze próby nie zyskają uznania, warto próbować dalej.
Talent ma duże znaczenie w pisaniu felietonów. Wybitni autorzy odznaczają się także ciekawym spojrzeniem na świat i dobrze orientują się w wiadomościach z kraju i świata.