Tablice rejestracyjne w pojeździe są obowiązkowym elementem jego wyposażenia i pozwalają na zidentyfikowanie skąd pochodzi (w przybliżeniu), a właściwie gdzie jest zarejestrowany dany samochód, motocykl czy też inna maszyna mająca prawo poruszać się po drodze zgodnie z przepisami prawa. Organy administracji mogą też dzięki ni zidentyfikować właściciela pojazdu co ma istotne znaczenie zwłaszcza w przypadku konieczności ustalenia sprawcy kolizji czy wypadku, lub też w dla wystawienia mandatu np. za zbyt szybką jazdę.

Wymiana tablic rejestracyjnych

Jak zdjąć tablice rejestracyjneW związku z tym ostatnim zapewne niektórzy kierowcy woleliby, aby prawo nie nakładało na nich konieczności montowania tablic rejestracyjnych na ich pojazdach, ale jak to mówią „dura lex, sed lex”. W każdym razie z obowiązkiem posiadania aktualnych tablic rejestracyjnych umocowanych na pojeździe wiąże się również obowiązek wymiany ich na nowe w określonych prawem okolicznościach np. po zakupie używanego samochodu. Trzeba wtedy, niezależnie od przyczyny z jakiej musimy je wymieniać, udać się do urzędu komunikacji, złożyć wniosek, uiścić konieczne opłaty i wymienić stare tablice na nowe.

W tym celu konieczny będzie najpierw demontaż starych blach, który zazwyczaj nie jest sprawą szczególnie skomplikowaną, chyba, że poprzedni właściciel wykazał się wyjątkową dbałością o to, żeby jego tablice nie zostały ukradzione. Załóżmy jednak, że taka sytuacja nie miała miejsca i tablice nie są w żaden sposób przyklejone ani przyspawane do pojazdu, a takie sytuacje również mają miejsce, i ich demontaż powinien odbyć się w sposób standardowy.

Jak zdjąć tablice rejestracyjne?

Zatem jak zdjąć tablice rejestracyjne z pojazdu? Nic prostszego. Tablica zwykle umieszczona jest w plastikowej ramce, która ją przytrzymuje, a która sama przykręcona jest do elementu samochodu czy innego pojazdu. Demontaż polega zatem na odgięciu i wypięciu elementu zabezpieczającego w ramce i wyjęciu blachy. Często też zdarza się, że tablice są dodatkowo przykręcone, więc w tej sytuacji konieczne będzie również odkręcenie śrubek za pomocą śrubokrętu o odpowiedniej główce.
Montaż nowych tablic przebiega analogicznie, czyli po umieszczeniu ich w ramce, zabezpieczamy je za pomocą plastikowego elementu znajdującego się w samej ramie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here