Dieta dla małego sportowca

Jedną z największych bolączek współczesnych dzieci jest prowadzenie siedzącego trybu życia. Wymuszają to z jednej strony piętrzące się obowiązki szkolne, ale też rozrywki związane z komputerem czy telewizją. Istnieje jednak duża grupa dzieci, które spędzają każdą wolną chwilę aktywnie, nierzadko w ramach dodatkowych zajęć pozaszkolnych.

Jest to oczywiście ideał, do którego należy dążyć, by wyrobić w naszych pociechach nawyk aktywnego spędzania wolnego czasu. Niezbędna w tym wszystkim będzie jednak również odpowiednia dieta dla aktywnego dziecka. Dzięki temu nasza pociecha będzie miała nie tylko siłę na zajęcia sportowe, ale też dostarczy organizmowi mnóstwa właściwości odżywczych. Co i ile powinno jeść aktywne dziecko?

Co może zaszkodzić?

Mały sportowiec powinien mieć zróżnicowaną dietę, która nie tylko zaspokoi zapotrzebowanie na kalorie i energię, ale też dostarczy mu składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Szkodliwa będzie zatem dieta pełna wysoko przetworzonych produktów i posiłków. Równie niedobra będzie dieta na pierwszy rzut oka zdrowa, ale monotonna – codziennie taka sama, składająca się z tych samych produktów. Aktywne dziecko powinno także pamiętać o uzupełnianiu płynów. Tu oczywiście najlepsza będzie zwykła woda. Nie woda smakowa, nie kolorowe i gazowane napoje, ani tym bardziej napoje energetyczne. Tego typu produkty w dużej mierze składają się z cukru, a także mnóstwa niepotrzebnych substancji chemicznych. Cukier co prawda doda energii, ale nic poza tym. Trudno też w tej sytuacji mówić o nawodnieniu organizmu.

Ile powinno jeść aktywne dziecko?

Dieta dla aktywnego dziecka powinna być dobrze zbilansowana, urozmaicona i dopasowana do potrzeb naszej pociechy. Dziecko w wieku 7-9 lat, które w ciągu dnia ma jedną lekcję wychowania fizycznego (na której ćwiczy), a po szkole także dodatkowe zajęcia sportowe, ma umiarkowane zapotrzebowanie na kalorie. I tak jednak nie powinno być ich mniej niż 1800. Maluch, który w ciągu dnia i tygodnia ma tych aktywności i zajęć znacznie więcej, powinien dziennie spożywać nawet do 2100 kalorii. Może się wydawać, że to bardzo dużo, zwłaszcza że przypomina ono zapotrzebowanie na kalorie umiarkowanie aktywnego dorosłego człowieka. Trzeba jednak pamiętać, że proces rozwoju u dziecka nie zatrzymuje się ani na chwilę. Potrzeba mu zatem dużo energii i składników odżywczych, które wesprą zdrowy rozwój wszelkich funkcji i układów w ciele pociechy. Ile zatem posiłków dziennie przygotować? Lepiej, żeby było ich więcej, ale miały mniejsze porcje. To nie obciąży organizmu dziecka, a doda mu energii do dalszych ćwiczeń. Zupełnie rozsądne będzie nawet 5-6 niewielkich posiłków dziennie.

Dieta dla aktywnego dziecka – przykładowe posiłki

Byłoby zbyt łatwo, gdyby każde dziecko chciało chętnie zjadać warzywa i owoce. Oczywiście rodzica w tym głowa, by tak przygotować i podać posiłki, by dziecko zjadało wszystko ze smakiem. Nie ma też sensu wmuszać coś na siłę. Czasem warto poszukać zamiennika. Do przykładowych posiłków dla aktywnego dziecka można zaliczyć placuszki z maślanki, kanapkę z wędliną i papryką, zapiekankę makaronową z indykiem oraz suszone morele i orzechy, a na kolację warzywne frytki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here